Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Ziarenko prawdy

Eli jest wrażliwym i radosnym chłopcem, jednak gdy na skutek usilnych próśb dostaje cybertrop, czyli okulary będące bramą do wirtualnego świata, zupełnie się zmienia. Staje się agresywny, leniwy, całe dnie spędza na graniu, zabijaniu potworów i zdobywaniu kolejnych umiejętności oraz odznaczeń w wirtualnej rzeczywistości. Prawdziwy świat, ludzie i dotychczasowe życie stają się dla niego nudni. Zaniepokojona mama szuka sposobów, by oderwać chłopca od gry, lecz na próżno. Aż za radą pewnego mądrego staruszka sięga po ostateczny argument – niszczy okulary syna. Eli nie może już grać, na nowo musi nauczyć się funkcjonować w prawdziwym świecie i może uda mu się zrozumieć, że jest w nim tak wiele ważniejszych spraw od technologii i jej dominacji nad światem…


Recenzje:


Recenzja dr Justyny Wojciechowskiej – doktor nauk humanistycznych.

Ziarenko prawdy to w moim przekonaniu baśń napisana przez Autorkę z myślą nie tylko o najmłodszych odbiorcach, ale również o dorosłym czytelniku z perspektywy relacji z dzieckiem i wspierania jego rozwoju. Treść odwołująca do świata magii jest jednocześnie bardzo mocno osadzona w realiach współczesności, przez co powstaje szeroki wachlarz czasoprzestrzenny z przypisanymi mu wieloma barwami wrażeń, uczuć i emocji głównych bohaterów: Estery i Elizeusza. Autorka bardzo precyzyjnie wskazuje na silne więzi łączące rodzinę, na piękno międzyludzkich relacji, a jednocześnie ostrym cięciem jednoznacznie pokazuje możliwy rozwój sytuacji, w której młody człowiek, przekraczając granice normalności, gubi fundament własnego istnienia. Tekst ukazuje niezłomną wolę wsparcia dziecka, które tego potrzebuje, przez osoby najbliższe, dowodząc tym samym, iż moc bezwarunkowej miłości jest w stanie nadać rzeczywistości bezpieczny wymiar. Estera i Elizeusz to bohaterowie, których przeżycia mogą okazać się bliskie współczesnej rodzinie…

Ziarenko prawdy stanowi afirmację kontaktu z przyrodą, która tworzy przestrzeń dla refleksji nad światem i jego sensami. Czytając dziecku tę baśń z łatwością wskażemy, że cywilizacyjne osiągnięcia są wpisane w otaczającą rzeczywistość, jednak to rozsądek przejawiający się w umiarze nieustannie decyduje o jakości naszego życia. Książka budzi refleksję dotyczącą potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem, zarówno na etapie rozwoju, jak i całego życia, a szczególnie w chwilach kryzysu. Tekst przedstawia również niezmiennie wielką siłę sztuki, która, jak się okazuje, może pomóc zrozumieć to, co wydaje się początkowo niezrozumiałe, przetrwać, kiedy wydaje się, że to trudne, a także umożliwić osiągnięcie wewnętrznej harmonii warunkującej cenną naturalność codzienności. Autorka konstruuje w treści przesłanie dla czytelników, które toruje drogę przekonaniu, że pod żadnym pozorem nie możemy pozwolić sobie na życie wyizolowane wyłącznie w wirtualnym świecie. Podziwiając to, co nowe, świadomie korzystajmy z najnowszych osiągnięć, nie zapominając przy tym o dziedzictwie kulturowym oraz wartościach dla człowieka najważniejszych: wierze, nadziei i miłości.

dr Justyna Wojciechowska

Dr Justyna Wojciechowska – doktor nauk humanistycznych, zainteresowania naukowe i badawcze skupia wokół językowego obrazu świata dziecka, analizuje narrację dzieci i młodzieży ze szczególnym odniesieniem do środowiska szkolnego i przedszkolnego.


Recenzja Pana Mirosława Wieteski

Z dużą przyjemnością przeczytałem baśń Ziarenko prawdy, utwór tak radykalnie opowiadający się po stronie wrażliwości, głębokich więzi międzyludzkich, umiłowania natury, tajemnicy, która nie pozwala zapominać o istnieniu uczuć metafizycznych. To wszystko przeciw technicyzacji świata, przeciw dominacji technologii narzucającej światu władzę rzeczywistości wirtualnej, gdzie najważniejsze ludzkie wartości poddane są relatywizacji, a w konsekwencji erozji. Trzeba bronić człowieka, miłości, przyjaźni – takie jest przesłanie tej baśni. Baśni skonstruowanej według wszystkich zasad : są  w niej niezbędne metamorfozy bohaterów, zwroty akcji, magiczne przedmioty i ostateczny triumf miłości i dobra, a wszystko to jeszcze, co bardzo ważne, we współczesnym kostiumie, co podnosi czytelniczą wartość utworu.

Mirosław Wieteska


Zobacz również: